Erdélyi népi gyógyászat – hagyományoktól az alkalmazásig - Konferencia beszámoló

2019. április 23.

A PTE GYTK Farmakognóziai Intézet szervezésében 2019. április 5-6. között került megrendezésre az „Erdélyi népi gyógyászat – hagyományoktól az alkalmazásig” című konferencia Pécsen. A rendezvény 20 felkért hazai és határon túli előadója az erdélyi népi gyógyászat történeti, terepi, alkalmazási és analitikai részterületeit mutatták be az alábbi szekciókban:

  •  Az erdélyi népi gyógyászat története: történeti állomások a XVI. századtól (előadók: Szabó T. Attila, Szabó László Gy., határon túli előadó: Czégényi Dóra – Babeș–Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár)
  •  Erdélyi népi gyógyászati adatok gyűjtése napjainkban: jelenkori terepmunkák és esettanulmányok összefoglalói (Babai Dániel, Birkás-Frendl Kata, Papp Nóra, határon túli előadó: Nagy Zsolt – Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Marosvásárhelyi Kar)
  • Az erdélyi népi gyógyászat növényeinek kutatása napjainkban: népi tudáselemek és tudományos adatbázisok összevetése alapján kijelölt gyógynövényfajok hisztológiai, fitokémiai és mikrobiológiai vizsgálata (Farkas Ágnes, Alberti Ágnes, Csepregi Rita, Deli József, Kerényi Mónika)   
  •  Az erdélyi népi gyógyászat növényeinek alkalmazása napjainkban: erdélyi termesztők bemutatkozása a kezdetektől napjainkig (határon túli előadóink: Balázs Melinda Erzsébet – Csíksomlyó, Benedek Enikő – Homoródkarácsonyfalva, Csíki Emese – Szentábrahám, Florián Albert – Orotva, Miklósi Ildikó – Kisgalambfalva, Moldován-Szeredai Noémi – Csekefalva).
  •  

Az 1. nap 80 résztvevője a PTE ÁOK Dékáni Tanácsteremben a színvonalas előadások mellett erdélyi előadóink termékeit is megtekinthette, valamint szakmai tanácskozásokra is lehetőség nyílt (1. kép). A tartalmas nap a Paulus Étteremben vacsorával zárult.

A 2. nap fakultatív programja keretében 30 fővel megtekintettük a Széchenyi és Szent István tér fő látnivalóit, a Székesegyházat, a Janus Pannonius Múzeum Szerecsen Patika Kiállítását, valamint a Zsolnay Kulturális Negyed néhány gyűjteményét (2. kép).

A rendezvény az etnofarmakobotanikai tudományág több részterületén dolgozó kollégák kapcsolatteremtési lehetőségeit célozta, amely számos új kooperáció tervében látszik megvalósulni a jövőben. Köszönettel tartozunk a PTE GYTK és ÁOK, a GYTK Farmakognóziai Intézet és a Pécsi Gyógyszerészképzésért Alapítvány Vezetőségének, valamint számos támogatónk segítségéért, amelyek a rendezvény színvonalát emelték.

A konferenciához kapcsolódóan mind az előadóktól, mind a hallgatóság részéről számos pozitív visszajelzést kaptunk, amely arra ösztönzi a Szervezőket, hogy vándorkonferencia formájában a résztvevők újra találkozhassanak a jövőben Magyarország és Erdély területén is.

 

dr. Papp Nóra

http://gytk.pte.hu/hu/egyseg/almenu/1640/470

(másodközlés)

A konferencia résztvevői a PTE ÁOK Dékáni Tanácsteremben

(fotó: Gobányi Viktória)

Résztvevők a Zsolnay Kulturális Negyedben

(fotó: Papp Nóra)