Tehetséggondozás és TDK a PTE GYTK Farmakognóziai Intézetében

2020. október 27.

A PTE GYTK Farmakognóziai Intézete kiemelten fontos feladatának tartja a Tehetséggondozást. Ennek érdekében az intézeti oktató-kutató kollégák évek óta jelentős számú TDK hallgató témavezetésében vesznek részt. A hallgatóink sikeresen szerepelnek a házi TDK és OTDK konferenciákon. Jelenlegi hallgatóink közül vannak olyanok, akik szóbeli előadással már részt vettek valamelyik konferencián és vannak olyanok, akik az elkövetkező években fognak majd szerepelni.

A TDK munka eredményeiből Dékáni pályamunkák is készültek, ahol szintén eredményesen szerepeltek hallgatóink. Az Intézetünk nemcsak a magyar, de az angol programos hallgatók számára is kínál TDK munka lehetőséget. Közülük Amir Reza Ashraf ért el eredményeket, aki munkáját már egy nemzetközi konferencián is bemutathatta.

Jelenleg a Tanszékünkön aktívan dolgozó TDK-hallgatók és kutatási témák:

• Andor Virág (V.éves gyógyszerészhallgató)

Téma: Hazánkban termesztett datolyaszilva (Diospyros kaki) fajták gyógyászati és méhészeti jelentősége

Témavezető: Dr. Farkas Ágnes (egyetemi docens)

• Morvai Dalma (IV. évfolyamos gyógyszerészhallgató)

Téma: Özön-gyógynövények méhészeti jelentősége, a méz egészségre gyakorolt hatása

Témavezetők: Dr. Filep Rita

• Németh Júlia (IV. évfolyamos gyógyszerészhallgató)

Téma: Növényi hatóanyagok vizsgálata a bakteriális eredetű húgyúti megbetegedések kezelésében

Témavezetők: Dr. Ács Kamilla (egyetemi adjunktus), Dr. Horváth Adrienn (egyetemi tanársegéd)

• Sali Nikolett (V. évfolyamos gyógyszerészhallgató)

Téma: Özöngyógynövények gyógyászati jelentősége

Témavezetők: Dr. Filep Rita

• Simonics Dóra (V. évfolyamos gyógyszerészhallgató)

Téma: Illóolajok és komponenseik antimikrobás hatásának tesztelése bioautográfiás rendszerben

Témavezetők: Dr. Horváth Györgyi (egyetemi docens), Balázs Viktória Lilla (egyetemi tanársegéd)

• Szabó Mercédesz (V. évfolyamos gyógyszerészhallgató)

Téma: A tavaszi kankalin (Primula veris) és a szártalan kankalin (Primula vulgaris) morfológiai és fitokémiai vizsgálata

Témavezetők: Dr. Purger Dragica (egyetemi adjunktus), Dr. Ács Kamilla (egyetemi adjunktus).

A témák rövid leírása az alábbi oldalon, a címekre való kattintással található meg:

Elnyert kutatási támogatások, díjak, elismerések, publikációk:

Andor Virág: a PTE ÁOK és GYTK 2020. évi Tudományos Diákköri Konferenciáján (2020. február 26-28.) a Gyógyszertudományok I. szekcióban 3. helyezést ért el „Magyarországon termesztett datolyaszilva (Diospyros kaki L.) fajták fitokémiai és megporzásbiológiai jellemzői” c. előadásával.

Sali Nikolett (2019/2020): Kriszbacher Ildikó Tehetséggondozó Ösztöndíj

Balázs V.L., Horváth B., Simonics D., Varga A., Kerekes E., Ács K., Kocsis B., Krisch J., Széchenyi A., Horváth Gy.: Antibiofilm effect of pickering nano-emulsion of clove essential oil against Pseudomonas aeruginosa and Streptococcus pneumoniae. APH – Congressus Pharmaceuticus Hungaricus XVI. September 10-12. 2020., Debrecen

Horváth Gy., Simonics D., Balázs V. L., Micalizzi G., Mondello L., Kocsis B.: Screening of the anti-Haemophilus activity of different lavender oils using TLC-bioautography. 6th World Congress on Medicinal and Aromatic Plants. 13-17 November 2019

Simonics D.: A levendula és a kakukkfű illóolajok in vitro antibakteriális hatásának vizsgálata légúti patogénekkel szemben. TDK konferencia, 2020 február 26-28., Pécs.

Simonics D., Horváth Gy., Balázs V. L.: Befolyásolja-e a kakukkfű és a levendula illóolajának antibakteriális hatását az anyanövény begyűjtésének időpontja és nedvességtartalma? Farmakognóziai Hírek, 15:53, 2020.

Csak bíztatni tudjuk hallgatóinkat a TDK munka elkezdésére, mivel a TDK munka eredményei hozzájárulhatnak egy sikeres gyógyszerész diplomamunka illetve dékáni pályamunka elkészítéséhez, továbbá jó alapot teremthet egy ugyancsak sikeres és hatékony posztgraduális (PhD) munkához is.

Egy idézettel kívánunk sok sikert és kitartást valamennyi TDK hallgatónak:

„Szeresd a magad kis mesterségét, amibe beletanultál, és találd benne kedvedet.”

(Marcus Aurelius)

PTE GYTK Farmakognóziai Intézet