Az Európai Gyógyszerész Karok Szövetsége (EAFP) évtizedek óta évi konferenciával várja az európai gyógyszerészképző helyeket, ahol elsősorban az oktatás és annak fejlesztése a téma, de aktuális kutatási témák is bemutatásra kerülnek. Pécsi delegáció most először vett részt ezen a rendezvényen, és egyben képviselte a pécsi képzőhely pedagógiai fejlesztési célkitűzéseit egy konferencia poszter által, másrészt a brnói Masayk Egyetem Gyógyszerésztudományi Karával közös előadás keretében Dr. Ambrus Tünde mutatta be az EUDC projekt keretében kidolgozott virtuális mobilitás kurzusunk elmúlt kétéves tapasztalatát.
A konferencia a gyógyszerészet, a gyógyszerészi gyakorlat és a gyógyszerészképzés fenntarthatóságának témáját járta körül. A téma széleskörű, hiszen a fenntarthatóságnak a gyógyszerészetben számos aspektusa van, és a gyógyszerészképzők felelőssége, hogy közvetlenül vagy közvetve miként járulhatnak hozzá az egyes aspektusokhoz.
A PTE GYTK munkatársai, az ÁOK, BTK és KTK társszerzőivel, valamint TDK hallgatóinkkal együttműködésben, az alábbi témákban mutattak be poszter előadásokat, valamint voltak társszerzői előadásnak:
- International Co-operation in Course Development focused on the Online Pharmacy Market and Falsified Medicines
- Evaluating Online Pharmacy Market participants in Germany: Analyzing Legal and Illegal Vendors with a brief comparisonto their Hungarian counterparts
- A model for Interprofessional Pedagogical Knowledge Development in Pharmacy Education
- Digital Marketing Strategies and Solutions in the Market of Online Medicines: Development of the Online Pharmacy Marketing Evaluation Toolkit
A konferencia részletes programja és absztraktgyűjteménye innen tölthető le: https://adeit-estaticos.econgres.es/21_EAFP/Scientific-programme.pdf
A világ számos felsőoktatási intézménye tett és tesz erőfeszítéseket ENSZ fenntartható fejlődési célok (Sustainable Development Goals, SDGs) megvalósítása érdekében. A Nemzetközi Gyógyszerészeti Szövetség (FIP) a gyógyszerészet számára 21 olyan fejlesztési célt határozott meg, melyek a gyógyszerészi szakma átalakulását és fejlődését hivatottak kijelölni, e célok közül egy kifejezetten a fenntarthatósággal foglalkozik.
A Gyógyszerésztudományi karok kulcsszereplői a fenntarthatósági folyamatoknak, hiszen hozzájárulhatnak a (1) A gyógyszerészeti munkaerő és gyakrolat, ezáltal az egészségügyi ellátó rendszer fejlesztéséhez, (2) Az ökológiai fenntarthatósághoz a társadalmi és szociális hozzájárulás, valamint a kutatás és innováció révén. Valamint támogatják a zöld gyógyszerészeti gyakorlatokat a gyógyszerek fejlesztése, gyártása, forgalmazása és felhasználása során. (3) A gyógyszerészek oktatásához, amely a hallgatók elvárásainak és az érdekelt felek igényeinek való megfeleléssel összefüggésben teremt lehetőséget a szakma rugalmas adaptálóképességéhez.
Az EAFP-konferencia olyan hálózatépítési platformként szolgál, ahol mindannyian tanulunk egymástól. A szervezet küldetése, hogy a gyógyszerészképzés és a gyógyszerészet fejlődésének élvonalába álljon, támogatva az európai gyógyszerészképzők közötti hálózatépítést és egyúttal hidakat teremtsen a szakma jövőjét érintő témák egyeztetésre globális kontextusban.
Látogasson el az alábbi linkre, hogy megismerje a FIP célokat, és megtudja, mit tehet a megvalósítás támogatásáért: https://developmentgoals.fip.org/
Az összefoglalót készítette Fittler András és Ashraf Amir Reza