Párbeszédben az iparral – újabb sikeres Partnernap a PTE GYTK-n

Tegnap

Május 6–7. között, a korábbi évek hagyományát folytatva, minden eddiginél nagyobb érdeklődés mellett rendezték meg a Pécsi Tudományegyetem Innovációs Napjait, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara aktív közreműködésével. A rendezvénysorozat második napján, május 7-én tartották meg a Gyógyszerésztudományi Kar negyedik Partnernapját is, amely az egyetem és a gyógyszerellátási lánc szereplői közötti szakmai párbeszédet és kapcsolatépítést szolgálta. Ugyanezen a napon adták át első alkalommal a Biotechnológiai Innovációs Díjat is, amely új színfoltot jelentett az eseménysorozat programjában, tovább erősítve az innovációs törekvések gyakorlati jelentőségét.

A kétnapos Innovációs Nap fókuszában május 6-én a jövő technológiái, 7-én pedig az egyetemi innovációs ökoszisztéma kihívásai álltak. A közel 400 résztvevőt számláló rendezvény megnyitóján dr. Miseta Attila rektor hangsúlyozta: „Az innováció számomra a meglévő tudáselemek új módon történő összerakása, olyan újítás, amely közvetlenül a gyakorlati hasznosulás irányába mutat.” – gondolataival rávilágítva arra a szellemiségre, amely a PTE Innovációs Napokat évről évre meghatározza.

A digitalizáció és a fenntarthatóság a középpontban

A IV. GYTK Partnernap idén két meghatározó téma – a digitalizáció a gyógyszerészetben és a fenntarthatóság a gyógyszerellátási értékláncban – köré épült, reflektálva a gyógyszerészeti gyakorlatban zajló gyors és komplex változásokra.

Dr. Kvell Krisztián, a kar általános és innovációért felelős dékánhelyettese nyitotta meg a rendezvényt, hangsúlyozva:

„A gyógyszerészeti felsőoktatásnak és kutatásnak alkalmazkodnia kell az iparági trendekhez – de legalább ilyen fontos, hogy proaktívan formálja is azokat.”

A délelőtti szekció a digitalizáció aktuális kérdéseivel foglalkozott. Orosz Bianka (ESZFK, osztályvezető) az e-recept modul fejlesztéséről, dr. Kresznovszki Miklós (Szent Borbála Gyógyszertár) pedig a közforgalmú gyógyszerészet digitalizációs lehetőségeiről tartott előadást. Az ezt követő panelbeszélgetés – dr. Pál Szilárd dékánhelyettes moderálásával – a digitális egészségügyi szolgáltatások aktuális kérdéseit járta körül, különös tekintettel a mesterséges intelligencia szerepére, a betegedukációs eszközök gyakorlatba illesztésére és a gyógyszerészi szolgáltatások bővítésére. A beszélgetésben részt vett Orosz Bianka (ESZFK), dr. Kresznovszki Miklós (Szent Borbála Gyógyszertár, Budapest), dr. Szepesi-Palik Anett (Enelis Kft.), dr. Szabó Beáta (HC Pointer Kft.) és dr. Csősz Gergely (SzTNH).

A délutáni program a fenntarthatóság jegyében zajlott. Dr. Maász Gábor (Pannon Egyetem) ökofarmakovigilanciáról szóló előadása és dr. Lemli Beáta (PTE GYTK) felsőoktatási fenntarthatósági lehetőségeket bemutató prezentációja után a panelbeszélgetés fókuszában a gyógyszerhulladék-kezelés és az iparági szerepvállalás került. A résztvevő szakemberek – köztük dr. Maász Gábor (Pannon Egyetem Nagykanizsa), dr. Lemli Beáta (PTE GYTK), dr. Feller Antal (Hungaropharma Zrt.), Réti Gábor (EGIS Gyógyszergyár Zrt) és dr. Kuczmog Anett (PTE TTK) – közösen keresték a választ arra, hogyan lehet a gyógyszerellátási értékláncot környezeti szempontból is felelősebben működtetni.

Ahogyan az esemény egyik főszervezője, Papp Zsuzsanna fogalmazott:

„a Partnernap célja, hogy valós párbeszédet indítson el az akadémiai és ipari szereplők között – és úgy érezzük, hogy idén is sikerült tartalommal megtölteni ezt a teret. A Slido-platformon beérkezett kérdések száma és mélysége is azt mutatja, hogy valós érdeklődés övezi ezeket a témákat.”

Kiemelkedő elismerés a GYTK kutatóinak – Átadták a Biotechnológiai Innovációs Díjat

Május 7-én, az Innovációs Napok keretében adták át a Pécsi Tudományegyetem Innovációs Díjait, amelyeket minden évben azok a hallgatók, kutatók és feltalálók érdemelhetnek ki, akik kiemelkedő munkájukkal hozzájárulnak az egyetem stratégiai céljaihoz.

Idén először külön kategóriában osztották ki a Biotechnológiai Innovációs Díjat, amelyet a Gyógyszerésztudományi Kar két kutatója – prof. dr. Pongrácz Judit és dr. Garai Kitti – nyert el a LungExomiR projektért.

A díjazott kutatás célja, hogy egyetlen vérmintából, mikro-RNS mintázat alapján segítse a tüdődaganatok diagnosztizálását és a betegség prognózisát. Ennek a módszernek köszönhetően gyorsabb, kíméletesebb és költséghatékonyabb lehet a tüdődaganatok felismerése. Ez az innováció nemcsak tudományosan előremutató, hanem potenciálisan életmentő fejlesztés is.

Egy egyszerű vérvétellel juthatnak hozzá ahhoz az információhoz, amelyhez eddig csak fájdalmasabb, szövettani mintavétellel lehetett – ez jelentősen csökkentheti az időráfordítást és a megterhelést is.

Prof. dr. Pongrácz Judit és dr. Garai Kitti így fogalmaztak az elismerés kapcsán:

„Megtiszteltetés, hogy munkánkat ilyen formában is elismerték. Ez megerősít bennünket abban, hogy a tudományos kutatásunknak valódi, gyakorlati haszna van, és közelebb vihet bennünket egy olyan jövőhöz, ahol a tüdődaganatok korai felismerése és kezelése sokkal hatékonyabb lesz.”

A projekt már most szabadalmi oltalom alatt áll és rangos nemzetközi publikációban is bemutatkozott.

A PTE Innovációs Bizottsága által odaítélt díj nemcsak a kutatói kiválóságot, hanem a gyakorlati hasznosulás lehetőségét is elismeri – ahogy azt dr. Miseta Attila rektor is hangsúlyozta beszédében:

„Az innováció számomra a meglévő tudáselemek új módon történő összerakása, olyan újítás, amely közvetlenül a gyakorlati hasznosulás irányába mutat.”

A közös gondolkodás tere ma és holnap

A PTE Gyógyszerésztudományi Kar Partnernapja az elmúlt évek során olyan szakmai platformmá vált, amely elősegíti a hosszútávú együttműködéseket. Az előadások mellett a programok közötti networking ebéd és az élő beszélgetések lehetőséget adtak a személyes kapcsolatok erősítésére is.

2026-ban, a pécsi gyógyszerészképzés 25 éves jubileumi tanévében, ötödik alkalommal rendezik meg a GYTK Partnernapot, amelyre a Kar ismét várja majd az érdeklődőket.

Képgaléria: