Az egészségügy digitalizálódása és a Big Data formálja egészségügyi rendszereket

2019. november 12.

Beszámoló az ISPOR 2019 gyógyszer-gazdaságtani konferenciáról

Az International Society for Pharmacoeconimics and Outcomes Research (ISPOR) évenként Európában szervezett konferenciáját idén Koppenhága, Dániában rendezték 2019. november 2-6 között.

Az ISPOR a Health Economics and Outcomes Research (HEOR) vezető tudományos, oktatási és egészségügyi döntéshozatalt segítő szervezete. A világméretű közösséghez tartoznak politikai döntéshozók, kutatók, akadémikusok, egészségügyi technológia fejlesztők, piaci szereplők, egészségügyi szolgáltatók és betegszervezetek. Idén több mint 5500 fő vett részt, több mint 90 országból. A környezet sokszínűsége, részvételi lehetőség regionális és nemzetközi szinten kiváló alkalmat biztosított kapcsolatépítésre és felmerülő tudományos kérdések megvitatására. Korábban sohasem tapasztalt mértékű technológiai fejlődésen megy keresztül az egészségügy, melynek eredményekképpen eredményesebb és személyre szabottabbá válik az ellátás. Ezen új technológiák a betegségek megelőzésében, felismerésében és kezelésében is meghatározó szerepet játszanak. Nem hiába, hogy az idei év központi témája az egészségügy digitális átalakulása, változó szerepek és felelősség megosztás volt. Az előadások mellett interaktív esetmegbeszélések, kapcsolódó szimpóziumok és poszterek kerültek bemutatásra.

A konferencián részt vettek a Pécsi Tudományegyetem, Egészségügyi Technológiaértékelő Központ, valamint a Gyógyszerésztudományi Kar, Gyógyszerészeti Intézet és Klinikai Központ Gyógyszertár munkatársai, ahol bemutatták tudományos munkájukat poszterelőadások formájában. Kutatási területeik kiterjednek az elektronikus egészségügyi rekordok, malnutríció, terápia-rezisztens depresszió, akut ischaemiás stroke, palliatív ellátás költségei és gyógyszerhamisítás elleni EU irányelv implementációjak különböző aspektusból megközelített egészség-gazdaságtani vizsgálatára.

Poszterszekcióban bemutatásra került:

Dr. Richárd Bella:The Effect of Subnormal Body Mass Index (BMI) on Healthcare Resource Use in Patients Undergoing Surgery.

Dr. Richárd Bella:Model Development for Assessing Cost-effectiveness and Prepare Reimbursement Dossier of RTMS in Patient Population with Treatment-resistant Depression in Hungary.

Dr. Péter Vajda: Hospital Costs Associated with the Implementation of the Falsified Medicines Directive in Hungary.

Sándor Kovács: Potential Use of Artificial Intelligence to Analyze Data Extracted from Electronic Health Records for Decision Analytic Models.

Dr. Antal Zemplényi:Impact of Palliative Care Consult Services on the Cost of Care in Hungary.

Dr. Antal Zemplényi:Access to Intravenous Tissue-like Plasminogen Activator (IV TPA) Therapy and Mechanical Thrombectomy (MT) for Patients with Acute Ischemic Stroke in Hungary.

A konferencia első estéjén szervezett fogadás a Kelet-Közép-Európai (CEE) Konzorcium tagjai számára, remek lehetőségként szolgált kötetlenebb kapcsolatépítésre, innovatív ötletek megosztására, a Pécsi Tudományegyetemen működő kutatások ismertetésére.

A Pécsi Tudományegyetem GYTK Gyógyszerészeti Intézet 2018 novemberében kezdeményezte „Farmakoökonómia” nem önálló intézeti tanszék létesítését. Az Intézetkutatási profiljába illeszkedő nem önálló tanszék a gyógyszerek, vizsgálati készítmények, gyógyszeres terápia, gyógyszerészi gondozás és kórházi, klinikai betegellátás farmakoökonómiai elemzéséhez és értelmezéséhez, gyakorlati hasznosításához szükséges témaköröket, a gyógyszerekkel kapcsolatos egészségügyi döntéshozatal különböző (társadalmi, intézményi és finanszírozói) nézőpontjai közötti különbségeket oktatja és kutatja. Továbbá kiemelten foglalkozik a valós körülmények között gyűjtött, valós-életbeli adatokra épülő klinikai kutatásokkal, amely jelenleg felkapott téma szerte a világon.