A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) kétnapos jogérvényesítési konferenciát rendezett Pécsen 2024. szeptember 17-18. között. Az esemény első napja a gyógyszerhamisítás elleni küzdelemre fókuszált.
Egyetemi karok aktív részvétele
A konferencia egyik különlegességét az adta, hogy a Pécsi Tudományegyetem két kara (GYTK és ÁJK) is aktív szerepet vállalt a szakmai programban.
Az Állam- és Jogtudományi Karról Prof. Dr. Gál István László tanszékvezető előadást tartott a gyógyszerhamisítás oktatásának dogmatikai kérdéseiről és kihívásairól. Dr. Fábián Adrián dékán és Dr. Herke Csongor tanszékvezető részt vettek a gyógyszerhamisítás oktatásával kapcsolatos kerekasztal-beszélgetésen.
Gyógyszerésztudományi Kar Gyógyszerészeti Intézetének képviseletében Dr. Fittler András intézetvezető a gyógyszerhamisítás elleni fellépés gyakorlati kihívásairól szóló kerekasztal-beszélgetés résztvevője volt és a témában szorosan kapcsolódó illegális online gyógyszerforgalmazás témakörében nyújtott értékes gyógyszerszakmai és kutatói háttérismereteket, kiegészítve a hatóságok gyakorlati tapasztalatait.
Együttműködésre van szükség a betegek és lakosság tájékoztatása és védelme érdekében
Az esemény rávilágított az egyetem és a hatóságok közötti együttműködés fontosságára. A PTE karainak részvétele lehetővé tette, hogy a bűnüldöző szervek képviselői első kézből kapjanak betekintést a gyógyszerhamisítás jogi és tudományos hátterébe akadémiai szemszögből.
Interdiszciplináris megközelítés nélkül nincs előrelépés
A konferencia programja ötvözte a jogi, gyógyszerészeti és bűnüldözési perspektívákat, ezzel átfogó képet nyújtva a gyógyszerhamisítás problémájáról. A szakmai program második paneljében a rendőrség, a NAV és a Nemzeti Védelmi Szolgálat szakemberei osztották meg gyakorlati tapasztalataikat konkrét jogesetek ismertetésén keresztül.
Pécs, mint "Hiteles Város"
A rendezvény az Európai Uniós Szellemi Tulajdonvédelmi Hivatalának "Authenticity" projektjének részeként valósult meg. Pécs 2024 februárjában csatlakozott a "Hiteles városok európai hálózatához", vállalva, hogy két éven át kiemelt figyelmet fordít a szellemi tulajdonjogok védelmére és a hamisítás elleni küzdelemre.
Ez a kezdeményezés újabb lehetőséget teremt a PTE karai számára, hogy szakértelmükkel hozzájáruljanak a város és a régió szellemi tulajdonvédelmi törekvéseihez, megerősítve az egyetem és a helyi hatóságok közötti együttműködést.
A rendezvény rövid videó beszámolója itt tekinthető meg: