2013. április 3.

IN MEMORIAM

Dr. Tarján Jenő (1935-2013) 1935. április 8-án Budapesten született. Kora gyermekkorának meghatározó negatív élménye édesanyjának elvesztése volt, aki szívbetegségben hunyt el. Későbbi visszaemlékezései szerint már ekkor megfogant benne a gondolat, hogy szívbetegeket szeretne gyógyítani. Kamaszkorában válaszút előtt állt: gyermekkori álmát valósítsa meg, szívgyógyász legyen, vagy a számára oly vonzó zenei pályát válassza? Az előbbi mellett döntött, de a zenét haláláig szerette. Egyetemi tanulmányait a Pécsi Orvostudományi Egyetemen végezte, majd a II. számú Belgyógyászati Klinikán helyezkedett el. Itt tíz éven át dolgozott dr. Hámori Artúr professzor vezetése alatt, akit orvosi példaképének tekintett. A tudomány, a szakma végtelen tiszteletét tőle kapta, amihez egész életében hű maradt. Még ezekben az években tudományos minősítést, kandidátusi címet nyert a szívbetegségek non-invazív vizsgálatáról írt dolgozatával. 1974-től tíz éven át Szekszárdon a Tolna Megyei Kórház kardiológiai osztályát vezette. Karrierjének ebben az időszakban kiemelkedő szakmai sikereket ért el, és országos hírnévre tett szert a ritmuszavarok kutatásában és a szívinfarktus kezelésében. Előbbi miatt, úttörő munkásságára tekintettel, a Magyar Kardiológusok Társasága címzetes elektrofiziológus címet adományozott neki, amit néhány éve a Magyar Tudományos Akadémián vehetett át. 1984 január 1-jén érkezett Szombathelyre, hogy küldetését teljesítve megteremtse a Vas megyei kardiológiai ellátás alapjait. Zömében fiatal, tapasztalatlan orvosokkal vágott neki a feladatnak, majd keményen átdolgozott évtized után, számos belgyógyász és kardiológus szakorvost felnevelve célba ért. A "tanári cím" a tudományos fokozatnak szólt, amit ő a szó valódi értelmében nevelő munkájáért is kiérdemelt. A közéleti tevékenysége is híressé tette megyeszerte. Létrehozta a szívbetegek úszás-rehabilitációját (az úszóklub közel 30 éves), megalapította a Vas Megyei Szívegyesületet, elnöke volt a Magyar Szívegyesületnek, a Veszprémi Akadémia Bizottság Orvosi Munkacsoportjának, önkormányzati képviselő volt. Örök szerelmének, a zenének adózva pedig elindította a Zenélő Egészségügyiek Országos Találkozóját. Az utolsó pillanatig gyógyított, néhány hónapja még nemzetközi kongresszuson publikált, előadásokon dolgozott, de a lángoló szellemiséget végül legyűrte a gyilkos kór. Tanítványai, egykori munkatársai, a Vas Megyei Szívegyesület és az úszóklubnevében emlékezünk rá.

Dr. Gasztonyi Ferenc

Vas Népe - 2013-04-03 - 15. oldal