Gyógyszerészeti konferencia Bakuban – fókuszban az azeri–magyar képzési és ipari együttműködés

Tegnap

Az azerbajdzsáni egészségügyi ágazat fejlődése és a magyar–azeri együttműködés új dimenziói kerültek fókuszba május 5-én az „Azeri gyógyszeripar: tegnap, ma és holnap" című nemzetközi konferencián. Az eseményhez kapcsolódva zajlott le az „Azerbajdzsán és Magyarország: közös növekedés, közös út” fórum is, amely a két ország közötti együttműködés további elmélyítését célozta.

A mintegy 360 fős rendezvényt Azerbajdzsán Egészségügyi Minisztériuma, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériuma, valamint a Scandens Pharmaceuticals közösen szervezték. A résztvevők között magas rangú állami tisztviselők, iparági szereplők és egyetemi szereplők is jelen voltak mindkét országból.

A konferenciát Dr. Teymur Musayev egészségügyi miniszter nyitotta meg, aki kiemelte a gyógyszeripar jelentőségét Azerbajdzsán egészségügyi rendszerében és gazdaságában. A meghívott előadók – köztük Zaur Aliyev, Elnur Aliyev, Orkhan Mammadov és Valeh Alasgarov – a jogi, gazdasági és infrastrukturális fejlesztések szerepét hangsúlyozták az ágazat fejlődésében.

Bemutatkozott a Scandens Pharmaceutical Industries is, Azerbajdzsán első olyan high-tech gyógyszergyártó üzeme, amely kutatás-fejlesztési háttérrel támogatva végzi a szilárd gyógyszerformák teljes gyártási folyamatát.

A magyar delegáció jelenléte hangsúlyos volt a konferencián. Dr. Fittler András, a Pécsi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karának dékánja elsősorban az oktatási és tudományos együttműködések erősítésére hívta fel a figyelmet, kiemelve a lehetőséget, hogy azeri hallgatók magyarországi képzések keretében szerezzenek magas színvonalú szakmai tudást. Az ipari együttműködésekről tartott előadást többek között Karsay Ákos, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő gyógyszertámogatási főosztályvezetője, Orosz András, a Richter Gedeon Nyrt. regionális vezetője, Pácz Csaba, az Egis Gyógyszergyár Zrt. kereskedelmi igazgatója, valamint Pallos Péter József, a PannonPharma Zrt. Vezérigazgatója.

A napot a magyar nagykövetség által szervezett kulturális est zárta, ahol a résztvevők betekintést nyerhettek az azeri gasztronómiába és hagyományokba, valamint kötetlenebb formában is lehetőség nyílt kapcsolatépítésre.

A konferencia egyik kézzelfogható eredménye a két ország közötti tudományos együttműködés elmélyítése volt, különös tekintettel az azeri gyógyszerészhallgatók magyarországi továbbképzési lehetőségeire. A találkozó a gyógyszerészeten keresztül olyan párbeszédet indított el, amely hosszú távon az oktatás, az egészségügy és a gazdaság területén is gyümölcsöző lehet.